Main content


Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/virtualki/45714/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
Monday, 08 February 2016 09:53

Informacja z XVI Sesji Rady Powiatu

Written by 

Głównym punktem XVI Sesji Rady Powiatu w dniu 28 stycznia 2016 r. były inwestycje na drogach krajowych i wojewódzkich. Na sesję przybyli przedstawiciele Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Olsztynie: Michał Wiśniewski, Karol Frąckiewicz oraz Piotr Pawłowski, przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie podinspektor Krzysztof Walaszczyk oraz Kierownik Rejonu Dróg Wojewódzkich w Nidzicy Janusz Adamiak.
P. Adamiak poinformował, że w tym roku Zarząd Dróg Wojewódzkich będzie realizował długo oczekiwaną inwestycję - budowę nowego mostu w Słupnicy w ciągu drogi wojewódzkiej nr 538 wraz z przebudową odcinka drogi długości 800 metrów. Przetarg na wykonanie inwestycji będzie ogłoszony w pierwszym lub drugim kwartale br. Planowany koszt inwestycji to 2 700 tys. zł. Inwestycja jest jednoroczna, zakończenie robót planuje się na październik – listopad 2016 r. W trakcie realizacji remontu, wykonany będzie most objazdowy, także nie powinno być większych utrudnień w ruchu. Oprócz tego ZDW będzie realizować remont dwóch przepustów w Nowym Mieście Lubawskim. Wartość robót wyniesie ok. 300 tys. zł. Radni Rady Powiatu z satysfakcją przyjęli informację, że most, na którym nośność jest ograniczona do 15 ton, przez co cały ciężki transport kieruje się na drogi powiatowe stanowiąc dodatkowe obciążenie, wreszcie doczeka się remontu. Należy dodać, że o remont mostu wnioskowano wielokrotnie od  wielu lat. Korzystając z okazji radni złożyli szereg wniosków dotyczących drogi wojewódzkiej nr 538. Wnioskowano m.in. o remont najgorszych odcinków drogi od mostu w Kuligach w stronę Tylic oraz od ronda w Katlewie w kierunku Grodziczna. Zgłoszono uwagi do jakości wykonania remont poboczy na odcinku od Bielic w kierunku Wawrowic (I etap robót). Postulowano o budowę chodnika w miejscowości Podlasek, zorganizowanie przejścia dla pieszych w miejscowości Pacołtowo, budowę ronda w Biskupcu. Podniesiono także temat większej dbałości o zimowe utrzymanie dróg wojewódzkich.
Jeżeli chodzi o drogi krajowe poruszono temat przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu drogi krajowej nr 15 (ul. Jagiellońska) i drogi wojewódzkiej nr 538 (ul. Wojska Polskiego) w Nowym Mieście Lubawskim. Aktualnie na skrzyżowaniu wyłączona jest sygnalizacja świetlna, przez co ruch jest bardziej płynny, ale przez to na przejściu dla pieszych jest bardzo niebezpiecznie, w szczególności dla dzieci uczęszczających do Szkoły Podstawowej przy ul. Jagiellońskiej. Przed sesją odbyła się wizja lokalna na przejściu dla pieszych. Rozważano kilka wariantów rozwiązania problemu, z których najbardziej optymalnym wydaje się wprowadzenie tzw. osoby przeprowadzającej dzieci przez jezdnię. Obecny na sesji Wiceburmistrz Miasta p. Krzysztof Widźgowski przyjął wniosek i poinformował, że sprawa zostanie przedstawiona na posiedzeniach komisji Rady Miejskiej.
Jeżeli chodzi o budowę obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego p. Michał Wiśniewski poinformował, że w ubiegłym roku rozpoczęła się procedura przetargowa (przetarg ograniczony) na projekt i budowę obwodnicy. Wybór wykonawcy i podpisanie umowy ma nastąpić w grudniu br. Inwestycja będzie realizowana w systemie „projektuj i buduj” i ma się zakończyć w połowie 2020 r. Czynione też będą starania, aby przy okazji budowy obwodnicy Nowego Miasta Lubawskiego, wybudować chodnik wzdłuż drogi krajowej nr 15 na odcinku od Nowego Miasta Lubawskiego do Bratiana.
Wszystkie wnioski dotyczące potrzeb w zakresie remontów i inwestycji na drogach krajowych i wojewódzkich, będą spisane i przesłane do odpowiednich instytucji.        

Read 2430 times