Main content


Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/virtualki/45714/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
Wednesday, 20 January 2016 13:35

96 rocznica powrotu Powiatu do Macierzy

Written by 

19 stycznia 1920 roku, o godzinie 15.00 (temp. ok. - 8⁰ C) do Nowego Miasta Lubawskiego (od strony Kurzętnika) wkroczył oddział Wojska Polskiego na czele z por. Ryszardem Wybrańcem. Na Rynku Nowomiejskim nastąpiło powitanie wojska chlebem i solą przez mieszkańców Powiatu Lubawskiego. W imieniu mieszkańców wojsko powitał komisaryczny Burmistrz Miasta Antoni Kycler (aptekarz). W godzinach wieczornych mieszkańcy urządzili zabawę dla żołnierzy w gmachu Progimnazjum Nowomiejskiego.
W 96 rocznicę powrotu Powiatu do macierzy na Rynku Nowomiejskim odbyła się uroczystość upamiętniająca rocznicę wydarzeń z 1920 roku. Uroczystości rozpoczął przemarsz kompanii wojskowej 4. Pułku Chemicznego z Brodnicy. Dowódca kpt. Andrzej Kowalik przekazał historyczną flagę państwową na ręce Burmistrza Nowego Miasta Lubawskiego- Józefa Blanka.
Na uroczystościach rocznicowych obecni byli: Burmistrz Józef Blank wraz z zastępcą Krzysztofem Widźgowskim, Starosta Nowomiejski Andrzej Ochlak wraz z  Wicestarostą Katarzyną Trzaskalską, Wójt Gminy Biskupiec Arkadiusz Dobek, radni miejscy i powiatowi z przewodniczącymi panami Marcinem Deja i Kazimierzem Wiśniewskim na czele, przedstawiciele służb mundurowych, jednostek organizacyjnych miasta i powiatu, młodzież harcerska, przedstawiciele organizacji społecznych oraz mieszkańcy powiatu.
W Sali kinowej odbył się koncert przygotowany przez orkiestrę wojskową z Torunia pod batutą kpt. Dominika Sierzputowskiego. W czasie koncertu wystąpiła także solistka z Opery Nova z Bydgoszczy Pani Grażyna Nitka.

Read 2715 times