Main content


Warning: Declaration of JParameter::loadSetupFile($path) should be compatible with JRegistry::loadSetupFile() in /home/virtualki/45714/libraries/joomla/html/parameter.php on line 512
Friday, 27 November 2015 12:45

Gra decyzyjna Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

Written by 

W dniu 26.11.2015 r. przeprowadzono pod przewodnictwem Starosty Nowomiejskiego grę decyzyjną Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Tematem gry było reagowanie Zespołu spowodowane wystąpieniem silnie wiejącego wiatru, opadów deszczu ze śniegiem i śniegu oraz obniżeniem temperatury. Członkowie Zespołu w oparciu o przedstawioną sytuację planistyczną, która zakładała szereg zdarzeń o charakterze kryzysowym, jak np. zaginięcie trzech wędkarzy na jeziorze Skarlin, wywrócone przez wiatr drzewa, tarasujące drogi, uszkodzone budynki mieszkalne i gospodarcze w wielu miejscowościach powiatu, zerwane linie energetyczne, pożar Zakładu Produkcji Makaronu w Małych Bałówkach wypracowali w oparciu o Powiatowy Plan Zarządzania Kryzysowego elementy Decyzji Starosty Nowomiejskiego w zakresie podjęcia niezbędnych działań ratowniczych oraz zminimalizowania negatywnych następstw tych zdarzeń. M. in. uznano za konieczne wstrzymanie wszelkich urlopów w jednostkach na poziomie powiatu oraz gmin w administracji samorządowej i rządowej, mobilizację całych stanów etatowych, zapewnienie całodobowej łączności poprzez wprowadzenie stałych dyżurów w urzędach, weryfikację posiadanej dokumentacji planistycznej w tym zakresie, zapewnienie maksymalnej łączności (telefonicznej, radiowej itp.), zapewnienie właściwej i odpowiedzialnej informacji w tym zakresie dla mediów oraz mieszkańców powiatu, a także ustalono zasady przekazywania informacji pomiędzy administracją wszystkich szczebli na terenie powiatu. Mając na względzie istniejące obecnie uwarunkowania formalno-prawne w zakresie przekazywania informacji o zdarzeniach ustalono, że informacje takie będą przekazywane w systemie co 2 godziny z terenu powiatu do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. PCZK po ich opracowaniu będzie ją przedstawiał Staroście Nowomiejskiemu oraz Wojewódzkiemu Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie.
Po zakończeniu gry decyzyjnej odbyły się ćwiczenia praktyczne Komendanta Powiatowego PSP, dotyczące niektórych zdarzeń, omawianych podczas ćwiczeń PZZK. W ćwiczeniach praktycznych uczestniczyła KP PSP, jednostki OSP z KSRG, zespół pomocy medycznej ze Szpitala Powiatowego oraz funkcjonariusze KP Policji. W ćwiczeniach tych uczestniczyli też Członkowie Zespołu w charakterze obserwatorów, aby skonfrontować wypracowane przez siebie wnioski z ich praktyczną realizacją na miejscu zdarzeń.

Sporządził:
K. Grzonkowski

Read 1973 times